آشنایی با مبانی آموزش مدیریت پروژه

تاریخچۀ آموزش مدیریت پروژه

رشتۀ مدیریت پروژه در حقیقت به بررسی و تحلیل فرایندها و روش هایی برمی گردد که چیزی در حدود صد سال قبل در حوزۀ کسب و کارها و تجارت ها شکل گرفته و توسعه پیدا کرده است. در این سال ها این رشته و همچنین آموزش مدیریت پروژه به فرایندی جدی، مهم و مجزا در پروژه های عملیاتی و تجاری تبدیل شده است.

پروژه چیست؟

پروژه ها فرایندهایی هستند که با هدف های تولید کردن خدمت، محصول و یا نتیجه های منحصر به فرد و ویژه انجام می شود.

مبانی آموزش مدیریت پروژه

مدیریت پروژه چیست؟

در مبانی تعریف شده برای آموزش مدیریت پروژه این مفهوم را این گونه تعریف کرده اند:

به کارگرفتن دانش ها، مهارت ها، تکنیک ها و ابزارهایی است که در راستای انجام شدن فعالیت های هدف دار خاصی انجام می شود و الزامات پروژه را در نظر می گیرد.

 

در مبانی آموزش مدیریت پروژه ویژگی های پروژه ها چه تعریف شده است؟

 1. موقتی و دارای زمان مشخص هستند؛ در زمان مشخصی آغاز و در زمان معیّنی هم به پایان می رسد.
 2. پروژه ها اهداف معین و از پیش تعیین شده ای را دنبال می کنند که با توجه به مناسبات پروژه از ابتدا تعریف شده است.
 3. منحصر به فرد و خاص بودن پروژه ها به این معناست که کارهایی که در آموزش مدیریت پروژه انجام می شود بدون هدف و روتین نیست، بلکه تمامی اجزای فعالیت ها و کنش ها در راستای رسیدن به اهداف از قبل پیش بینی شده و طراحی شده هستند.
 4. افراد حاضر در گروه مدیریت پروژه به طور معمول با هم و در یک مکان واحد کار نمی کنند و وظایف متفاوت و جداگانه و تخصصی به عهده دارند، ولی مجموع نهایی و حاصل کار آن ها هدفی اصلی و نهایی را در پی دارد.
 5. پروژه ها طبق اصول آموزش مدیریت پروژه زمان تحویل و بودجۀ محدود دارند و باید کار نهایی و با کیفیت در زمان تعیین شده آمادۀ ارائه و تحویل باشد.آموزش مدیریت پروژهاز چه نرم افزارهایی در آموزش مدیریت پروژه استفاده می شود؟

  نرم افزارها بسته به نوع پروژه متفاوت و متغیر هستند، ولی به طور کلی نرم افزارهای رایج و پرکاربرد در این حوزه عبارت است از:

  1. مجموعۀ کامل نرم افزار پریماورا
  2. ام اس پروجکت

   

  مهندسی مدیریت پروژه چیست؟

  این مفهوم  به گونه ای ترکیب کردن فنون و مهارت ها با هنر است و در واقع مجموعه ای از فعالیت هایی است که شامل آماده کردن مقدمات و  نظارت بر اجرای انواع پروژه ها و به ویژه پروژه ها و طرح های عمرانی انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *